W tym sezonie przygotowaliśmy dla Was coś czego jeszcze nie było w naszej ofercie! Już dostępne są w regularnej sprzedaży trzy nowe nawozy dolistne, których składy powstały tak, by jak najlepiej odpowiadać na zapotrzebowania pokarmowe poszczególnych gatunków roślin uprawnych.
Każdy z tych produktów zawiera zestaw 6 mikroelementów – takich jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden oraz cynk – w proporcjach idealnie dobranych do potrzeb pokarmowych dedykowanych im roślin uprawnych. Dodatkowo nawozy te zostały one wzbogacone w azot i magnez.
To wyróżnia nasze produkty!
Zawarte w produktach – ViTotal Agro® Kukurydza, ViTotal Agro® Rzepak oraz ViTotal Agro® Zboże – mikroelementy występują w postaci glicynianów, czyli mówiąc prościej – zostały one połączone z glicyną, co zapewnia im wysoką wchłanialność przez rośliny i dodatkowe korzyści dla rośliny. Jak to się dzieje?
- Obok syntetycznych środków chelatujących takich jak EDTA czy DTPA, coraz większym zainteresowaniem cieszą się nawozy mikroelementowe, w których to wykorzystuje się aminokwasy. Do najczęściej wykorzystywanych aminochelatów należy glicyna , charakteryzująca się wyjątkowymi właściwościami. Doskonale nadaje się ona do tworzenia trwałych i stabilnych połączeń z licznymi mikroelementami, a także w porównianiu do chelatów syntetycznych jej cząsteczka jest mniejsza, dzięki czemu łatwiej przenika do wnętrza rośliny. Tym samym zawarte w preparatach nawozowych składniki pokarmowe są efektywniej pobierane przez rośliny.
- Glicyna jest aminokwasem endogennym wykorzystywanym przez rośliny do produkcji chlorofilu w roślinach wpływając na zwiększenie ich zdolności do fotosyntezy. Ponadto związek ten uczestniczy w tworzeniu tkanek roślinnych i ma zdolność do wiązania jonów metali. W przeciwieństwie do syntetycznych chelatów, glicyna zawarta w nawozie dolistnych po uwolnieniu wewnątrz rośliny jest wykorzystywana przez nią jako dodatkowy element budulcowy.
Mikroelementy – chociaż niewielkie mają ogromną moc!
Mikroelementy pobierane są przez rośliny w znacznie mniejszych ilościach niż makroskładniki. Nie oznacza to jednak, że są od nich mniej ważne! Biorą one udział w wielu procesach życiowych roślin. Ich brak – a nawet niewielki niedobór – może powodować zaburzenia w metabolizmie roślin. W związku z którymi dochodzi do zahamowania podstawowych procesów życiowych rośliny. W konsekwencji niedożywione uprawy są bardziej podatne na niekorzystne działanie czynników stresowych i odznaczają się znacznie gorszym plonowaniem.
Jednak – co bardzo ważne i należy o tym bezwględnie pamiętać – gatunki poszczególnych roślin uprawnych różnią od siebie pod względem ilościowego zapotrzebowania na te składniki, a nasze produktu powstały by jak najlepiej na nie odpowiadać.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych nowościach? A może chciałbyś już dziś się w nie zaopatrzyć? Skontaktuj się z Doradcą Agrotechnicznym działającym na Twoim terenie lub działem telesprzedaży pod numerem telefonu 593-070-606. Jesteśmy tu dla Ciebie!