Skuteczna ochrona roślin miedzią – czy to możliwie? Jak najbardziej, ale… tu liczy się jej forma! Czy wiesz na co zwrócić uwagę przed wyborem odpowiedniego środka?

Miedź jest mikroelementem pełniącym w roślinach szereg funkcji istotnych dla ich prawidłowego rozwoju. Ponadto – co wiemy nie od dziś – środki miedziowe wykazują działanie grzybo- i bakteriobójcze.  Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy wodorotlenki, tlenochlorki oraz tlenki miedzi. Jednak od jakiegoś czasu na rynku dostępne mamy zupełnie nowe rozwiązanie, a dokładnie chodzi o produkty oparte o heptaglukonian miedzi, który znajdziesz w naszym produkcie Clean Plant. Wybierz miedź nowej generacji, która wykazuje działanie systemiczne – co oznacza, że wnika do wnętrza rośliny, a następnie w niej krążą, docierając do każdego organu. (Pssst! To właśnie wyróżnia Clean Plant na tle  tradycyjnych form miedzy, które działają jedynie na powierzchni roślin – czyli tam, gdzie zostały naniesione). Zastanawiasz się – czym on jest, a także jakie korzyści ze sobą niesie? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem poniżej.

CLEAN PLANT – SYSTEMICZNA INDUKCJA MECHANIZMÓW OBRONNYCH ROŚLIN

Clean Plant to produkt oparty o miedź schelatowaną (czyli połączoną) w ilości 7,0 %m/m z kwasem heptaglukonowym tworząc w ten sposób heptaglukonian miedzi. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych form miedzi – miedź organiczna wykazuje działanie systemiczne (układowe). Jej cząsteczki penetrując kutykule – wnikają do wnętrza rośliny, gdzie zostają translokowane po całej roślinie (w górę i w dół) sprawnie docierając do poszczególnych komórek roślinnych. W wyniku czego jest on odporny na spłukiwanie, a co za tym idzie – działa on znacznie dłużej w porównaniu do produktów działających na roślinę kontaktowo. Clean Plant pełni funkcję prewencyjną i leczniczą utrudniając porażenie roślin przez patogeny – zarówno grzybowe, jak również i bakteryjne – w czym ma przewagę nad fungicydami. Ponadto wyróżnia go skuteczne działanie również w niskich temperaturach oraz brak odporności patogenów na zastosowany mechanizm działania. Bez obaw! W odróżnieniu od innych form miedzi, zawarty w produkcie heptaglukonian miedzi nie powoduje fitotoksyczności na roślinie uprawnej. Nie należy również zapominać, iż i to właśnie biorąca udział w wielu procesach enzymatycznych miedź, dzięki indukcji syntezy fitoaleksyn (głównie terpenoidów) wspiera naturalne mechanizmy obronne rośliny.

 

JAK STOSOWAĆ CLEAN PLANT?

Produkt Clean Plant przeznaczony jest do stosowania w szerokim zakresie upraw rolniczych, sadowniczych i warzywnych. Do aplikacji nalistnej zalecana dawka preparatu wynosi 1-3l/ha, z kolei do fertygacji upraw 2-3l/ha. Jego stosowanie może stanowić cenne uzupełnienie tradycyjnych programów ochrony roślin jako dodatkowy zabieg  (przed lub po zastosowaniu środka ochrony roślin). Co istotne – preparat wykazując dużą kompatybilność w mieszaninach zbiornikowych może z powodzeniem być stosowany łącznie z środkami ochrony roślin, nie powodując problemów przy ich sporządzaniu. Nie należy go jedynie łączyć z preparatami mikrobiologicznymi zawierającymi szczepy bakterii czy grzybów.