Site icon Agrochem Puławy

ZWALCZANIE CHWASTÓW W ZBOŻACH OZIMYCH

Każdy rolnik uprawiający rośliny zbożowe – a w warunkach Polski dotyczy to właściwie wszystkich rolników – staje przed koniecznością obrania właściwej strategii ochrony zbóż ozimych przed chwastami. Nie chodzi tu wcale o wybór substancji aktywnej bądź konkretnego preparatu handlowego, ale o odpowiedź na zasadnicze pytanie – jaki system ochrony herbicydowej wybrać?

Wybór mamy między trzema wariantami:

  1. jesienna ochrona,
  2. jesienna ochrona z uwzględnieniem poprawkowych zabiegów wiosennych,
  3. wiosenna ochrona.

Każdy z powyższych wariantów posiada zarówno zalety jak i wady. Celem ułatwienia Państwu podjęcia właściwej decyzji chciałbym przedstawić najważniejsze cechy możliwych rozwiązań.

Mając na uwadze aspekty agrotechniczne najlepszym rozwiązaniem jest zabieg jesienny posiadający takie cechy jak:

W przypadku późnych zasiewów (to jest 3 dekada października i siewy listopadowe) zabieg herbicydowy należy przyśpieszyć i wykonać go nawet przed wschodami zbóż. Szczególną uwagę należy zwrócić na występujące o tej porze roku przymrozki. W przypadku dużego prawdopodobieństwa  wystąpienia przymrozków w terminie 20 godzin po oprysku, należy zabieg odłożyć.

Zabieg jesienny uwzględniający poprawki wiosenne posiada wszystkie cechy typowego zabiegu jesiennego z jedną tylko różnicą polegającą na obniżeniu skuteczności zwalczania chwastów dwuliściennych. Skutkuje to znacznym obniżeniem kosztów zabiegu jesiennego, ale powoduje konieczność zastosowania wiosennych zabiegów herbicydowych pod kątem chwastów dwuliściennych. Poziom zwalczania chwastów dwuliściennych jesienią zapewnia jednak wystarczające ograniczenie ich presji na rośliny uprawne tak aby chwasty nie stanowiły konkurencji w stosunku do młodych roślin zbóż.

Niewątpliwymi zaletami tego wariantu jest bardzo dobry stosunek jakości zabiegu do kosztów, oraz relatywnie niski koszt całego zabiegu. Z kolei wadą tego systemu ochrony jest niewątpliwie konieczność przeprowadzania zabiegów poprawkowych wiosną.

Decyzja o stosowaniu wiosennego zabiegu ochronnego skutkuje:

Poznaj propozycje zabiegów herbicydowych dla różnych wariantów oferowane przez Agrochem Puławy!

Zabieg jesienny:

Mertil 0,5 l/ha

+Tribe 10 g/ha

+Agro Contact 0,2 l/ha

Lub

Expert Met  0,35 kg/ha

+ Danubis   0,2 l/ha

+ Agro Terra 0,5 l/ha

Zabieg jesienny  z wiosennymi poprawkami:

Meril  0,5 l /ha

+ Agro Terra 0,5 l/ha

Lub

Expert Met  0,35 kg /ha

+ Agro Terra 0,5 l/ha

Wybór jakiego Państwo dokonacie należy poprzedzić analizą uwzględniającą wiele czynników między innymi  termin siewu, fazę rozwojową zbóż, fazę rozwojową chwastów, wilgotność gleby, występowanie przymrozków, termin wykonania zabiegu, koszty zabiegu.

Mam nadzieję że informacje i sugestie zawarte w powyższym tekście ułatwią Państwu podjęcie właściwej decyzji. Ze wszelkimi pytaniami i wątpliwościami mogą Państwo kierować się do przedstawicieli Agrochem Puławy.

Pamiętaj Informacje znajdujące się w powyższym artykule nie zwalniają od dokładnego zapoznania się z etykietą stosowania środków ochrony roślin oraz nie zwalniają od przestrzegania zaleceń zapisanych w etykiecie.

 

Maciej Kobus

Specjalista ds. Agronomii

Exit mobile version